SKU: COMM-300-12
Citronic D600 Class D Stereo Power Amplifier
2 x 150W into 8Ω low impedance stereo digital slave power amplifier
1 in stock
Adastra MM321 Stereo Mixer & Media Player
Bluetooth, FM & USB media player & mixer
3 in stock (can be backordered)
XLR to XLR Audio Leads × 2
Balanced XLR to XLR cable
Citronic DM18 Microphone
Handheld dynamic vocal microphone
1 in stock (can be backordered)
XLR to XLR Audio Lead
Balanced XLR to XLR cable
Phono to Mini-Jack Audio Lead
1m twin phono to 3.5mm jack lead
38 in stock
Phono to Phono Audio Lead
1.5m twin phono to phono lead
64 in stock
Citronic CAB-12 Passive Cabinet Speakers × 2
12" 300W 8Ω passive cabinet music speaker
In stock
SPK to SPK Speaker Leads × 2
SPK to SPK (SpeakON type) speaker cable
SWB-1 Speaker Wall Brackets × 2
Black pan & tilt wall speaker bracket
4 in stock (can be backordered)
FC-102 2U Flight Case
2U polycarbonate flight case
In stock
1 in stock
bluetooth
CD
Radio FM
SD
USB Type A
Low Impedance 8 Ohms
stereo
Batteries AA
Wireless
DIY
PDF
Description
This package must be wired as a low impedance 4-8Ω sound system – please see user manuals tab
Mixer and Media Player:
  • Bluetooth connectivity
  • Media player with USB playback and FM tuner
  • Inputs : mic/line: 3 x XLR (bal/unbal)
  • Inputs : aux: 2 x L+R RCA
  • Input : line: 3.5mm jack to media player
  • Dimensions: 482 x 130 x 44 mm
  • Weight: 1.43 kg
Amplifier:
  • Power output: 300w total
  • Power output: 2 x 150w
  • Weight: 3.7 kg
  • Connections: 1 x 3-pole XLR L/R, 1 x 6.3 mm jack L/R, 1 x Speaker L/R
  • Use terminal block to extend speaker cable
  • Do not short speaker cables together
Rack Case with Front & Rear Cover for Mixer and Amplifier:
  • Rack height: 2u
Speakers:
  • 300w RMS each speaker
  • 12″ version
  • Compact full range system with a high-quality plastic cabinet
  • Bass speaker and 25mm horn tweeter
  • Bass-reflex system
  • 2 x speaker connectors
Microphone:
  • Dynamic handheld microphone
  • Frequency Response: 60Hz to 15KHz
  • Weight: 260g
  • 6m XLR lead
System Includes:
  • 1 x Rack case for mixer and amplifier
  • 1 x Stereo mixer with Bluetooth and media player
  • 1 x 300w stereo slave Amplifier
  • 2 x mixer to amplifier interconnect leads
  • 2 x Input connector leads for MP3 players etc.
  • 2 x 12″ speakers
  • 2 x Speakon to Speakon speaker leads
  • 2 x Speaker wall brackets
  • 1 x Cabled microphone and XLR lead
Sound Services deliver this complete sound system without extra charge to most mainland UK addresses
Not quite right for you?
Ask us to quote a custom PA sound system
Specifications
Output (RMS)
300W
Connection
3 Pin XLR (Female), 3 Pin XLR (Male), SpeakON (SPK)
Colour
Black
Condition
New
Media Playback
Bluetooth, FM Radio, USB (Type A) Slot
Connection
3 Pin XLR (Female), 3 Pin XLR (Male), 3.5mm Jack, 6.3mm Jack, F Connector, RCA Phono
Colour
Black
Condition
New
XLR to XLR Audio Leads
Cable Length
0.5m
Connector
3 Pin XLR (Female), 3 Pin XLR (Male)
Citronic DM18 Microphone
3 Pin XLR (Male)
Grey
XLR to XLR Audio Lead
Cable Length
10m
Connector
Phono to Mini-Jack Audio Lead
1.5m
3.5mm Jack, RCA Phono
Phono to Phono Audio Lead
1.5m
RCA Phono
Citronic CAB-12 Passive Cabinet Speakers
Wattage (RMS)
300W
Speaker Size
12"
SpeakON (SPK)
SPK to SPK Speaker Leads
20m
SpeakON (SPK)
SWB-1 Speaker Wall Brackets
FC-102 2U Flight Case
Rack Height
2U
Brand
Adastra
Commercial Public Address Systems
Sound for spaces since 1949
Citronic
Pro Sound and Light Equipment
Specialists since 1971
User Manuals
Amplifier
Mixer & Media Player
Low Impedance / 8Ω System Installation